Balthazar va au marché, sur le porte-bagages de la motocyclette de Maman. Un petit dérapage et hop! Balthazar se retrouve kidnappé par de drôles de messieurs. Drôle d'histoire pour Balthazar...
Το βιβλίο "Δεν είναι όλοι Φίλοι σου" είναι ένα συναρπαστικό και διδακτικό ανάγνωσμα, για μικρούς και μεγάλους! Πολλά τα μηνύματα που περνάει στον άγνωστη και βαθιά τα νοήματα του, παρόλο που ξετυλίγονται σε μορφή παιδικού παραμυθιού! Υπέροχο βιβλίο, με εξαιρετική εικονογράφηση! Προτείνω να διαβάσουν όλοι, τη σειρά αυτή, με τον "Κακό Λύκο" και τους ανεπανάληπτους χαρακτήρες των κλασικών παραμυθιών, που ξεπηδάν από αυτά τα βιβλία με την ανανεωμένη εκδοχή τους!!
Un album parfait pour illustrer le rapport texte/image complémentaire. L'histoire ne peut exister sans l'un ou l'autre puisque le texte reflète uniquement le point de vue de Balthazar et l'image une vision plus omnisciente de l'histoire. Le décalage qui en découle créee un effet comique. Côté morale c'est un bon support pour aborder la délicate thématique des inconnus dont il faut se méfier...
"Δεν είναι όλοι φίλοι σου" Βιβλίο που μιλάει για την εμπιστοσύνη και τους κινδύνους σχετικά με άγνωστα άτομα. Ένα αρνητικό είναι που αναφέρει αρκετά το επίθετο "χοντρός" και επίσης, νομίζω ότι είναι ακόμα δυσνόητο για τα παιδιά να πιάσουν την αλληγορία.