Un bărbat din Sectorul 6 se află în arest preventiv după ce a înjunghiat o persoană pe stradă, în fața unui magazin din Capitală. Echipajele medicale au reușit să salveze victima, dar agresorul nu cooperează cu anchetarii. Amândoi erau sub influența băuturilor alcoolice în momentul incidentului.
Scenele violente au avut loc în București, în seara zilei de vineri, 5 iulie.
„La data de 05.07.2024, în jurul orei 22.38, în timp ce se afla în faţa unui magazin din Bucureşti, Sector 6, inculpatul a înjunghiat-o de două ori cu cuţitul în zona abdomenului pe persoana vătămată (un bărbat în vârstă de 57 de ani), provocându-i plăgi înjunghiate torace-anterior şi plăgi înjunghiate eviscerate în zona abdomenului superior, victima fiind salvată de intervenţia echipajelor medicale de urgenţă. Agresiunile au fost exercitate în public, de faţă fiind mai multe persoane cărora le-au fost insuflate sentimente de teamă, revoltă şi insecuritate, fiind astfel tulburată ordinea şi liniştea publică”; transmite, luni, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, care anchetează acest caz.
Conform sursei citate, „până în prezent ancheta nu a stabilit motivul agresiunii, inculpatul refuzând să ofere un motiv plauzibil”.
Ancheta arată că şi agresorul şi victima erau sub influenţa alcoolului.
Iniţial, autorul agresiunii a fost reţinuri pentru o perioadă de 24 de ore, iar ulterior judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Bucureşti a dispus arestarea sa preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.