Udarea corectă a pomilor fructiferi vara, pe timp de caniculă, este esențială pentru a le asigura supraviețuirea și pentru a obține o recoltă bogată.
În timpul verii, pomii fructiferi se confruntă cu stresul termic cauzat de temperaturile ridicate.
Experții recomandă să nu se folosească o cantitate prea mare de apă deoarece pomii fructiferi pot suferi și rădăcinile pot fi afectate. Mai mult, trebuie să iei în considerare și tipul de sol, potrivit cumsa.ro.
Dacă, după săparea unei gropi de o adâncime de 25-30 cm, pământul este sfărâmicios, înseamnă că pomii fructiferi au nevoie de mai multă apă, scrie sursa citată.
Udarea pomilor fructiferi vara se face dimineață devreme sau seară. Niciodată în timpul zilei, deoarece apa se va evaporă mult mai rapid.
Pomii trebuie udați pe tot perimetrul coroanei, pentru ca apa să ajungă pe toată suprafața rădăcinilor.
Pomii fructiferi din speciile sămânțoase (măr, par, gutui) iubesc apă și nu au restricții. Speciile sâmburoase (prun, cireș, vișin, piersic, nectarin) tolerează un anumit nivel de umiditate.
La pomii fructiferi cu vârstă de 2-3 ani e nevoie de 30-60 de litri de apă, iar udarea se poate face o dată la 2 săptămâni. Pomii fructiferi cu o vârstă cuprinsă între 4 și 5 ani vor avea nevoie de 60-100 litri de apă.